Wyjazd edukacyjny w Bieszczady 11-12 X 2014 roku w ramach realizacji
inicjatywy pt. „ZATRZYMAĆ SMAKI z PRZESZŁOŚCI TRADYCYJNEGO CHLEBA”

Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” od 22 września do 15 grudnia 2014 roku realizuje inicjatywę pt. „ZATRZYMAĆ SMAKI z PRZESZŁOŚCI TRADYCYJNEGO CHLEBA”. Jednym z działań był dwudniowy wyjazd edukacyjny w Bieszczady do miejscowości: Hoczew, Nowosiółki, Komańcza, Smolnik.

Pogoda w te dni była słoneczna, a bieszczadzkie lasy pięknie wybarwione, nastroje uczestników wyjazdu były radosne i pełne optymizmu.

W Hoczwi beneficjenci zwiedzili „Galerię w Piwnicy” Zdzisława Pękalskiego - malarza, grafika, rzeźbiarza i poety. Żona artysty, która oprowadzała po galerii na świeżym powietrzu i pracowni, przepięknie opowiadała o twórczości i bogatym życiu swojego męża, obecnie chorym po wylewie. Drewniane kapliczki, niezwykłe i ujmujące Madonny, cudowna poezja i magiczne miejsce sprawiło, że spotkanie to było pełne wzruszeń i jak to określiła jedna z pań - „to były rekolekcje o życiu”.

Następnie uczestnicy zwiedzili Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie „KNIEJA” w Nowosiółkach, gdzie mogli zapoznać się z florą i fauną Bieszczad i wysłuchać ciekawych, czasem „mrożących krew w żyłach” opowieści o spotkaniach z niedźwiedziem czy innych zdarzeniach, które przytrafiły się myśliwym lub turystom na szlakach wędrówek po lasach bieszczadzkich.

Najważniejszym celem wyjazdu były warsztaty pieczenia chleba i degustacja tradycyjnych potraw łemkowskich. Odbyły się one w gospodarstwie agroturystycznym „Bieszczadzkie smaki” w zabytkowych zabudowaniach „chyży łemkowskiej”. Uczestnicy smakowali chleb na zakwasie: biały i ciemny z ziarnami, bułki pszenne „paluchy” i słodkie z nadzieniem, pierożki pieczone z kapustą, nalewki ziołowe i nie tylko, miodek z mniszka lekarskiego, świeże soki ziołowe i herbatki ziołowe, np. z pokrzywy. Rozmowy w czasie spotkania, mnóstwo pytań do gospodarzy i „smakowanie” pyszności przedłużyły się do późnych godzin wieczornych.

W drugi dzień grupa odwiedziła Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, miejsce ostatniego internowania Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tu przeszli Dróżką Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i zwiedzili Izbę Pamięci Prymasa.

Uczestnicy zwiedzili także cerkiew grekokatolicką i prawosławną w Komańczy. Odwiedzili także artystkę ludową, panią Darię Boiwkę, która posiada prywatne muzeum strojów ludowych łemkowskich, sama szyje i ozdabia haftem, cekinami i koralikami stroje ludowe, jak i współczesne ubrania wzorami łemkowskimi.

Wyjazd był niezwykle bogatym przeżyciem i lekcją dla wszystkich uczestników wyjazdu, a wszystko to dzięki dotacji przyznanej ze środków konkursu „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”.

Koordynatorem tej inicjatywy i organizatorem wyjazdu edukacyjnego jest Józefa Krzak - Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” w Przecławiu, powiat mielecki, województwo podkarpackie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć