VI Powiatowy Jarmark Wielkanocny w Borowej 13 kwietnia 2014 roku

Już po raz szósty Gmina Borowa wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Starostwem Powiatowym w Mielcu zorganizowała Powiatowy Jarmark Wielkanocny. W niedzielne popołudnie można było poczuć przedświąteczny nastrój i posmakować tradycyjnych potraw wielkanocnych.

W jarmarku udział wzięło 11 stowarzyszeń reprezentujących gminy powiatu mieleckiego.

Zaprezentowały one tradycyjne potrawy wielkanocne, ozdoby i rękodzieło. Brały także udział w dwóch konkursach na: tradycyjną potrawę wielkanocną z jajem oraz tradycyjny stół wielkanocny. Po ocenieniu stoisk przez komisję, odbyła się degustacja przygotowanych przez stowarzyszenia potraw. Sami wystawcy chętnie prezentowali nie tylko swoje stoiska, ale i całą swoją działalność. Podczas jarmarku można było także zakupić świąteczne ozdoby.

Gminę Przecław reprezentowali członkowie Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia. W konkursie na „tradycyjną potrawę z jajem” Panie z Przecławia zajęły III miejsce i otrzymały wspaniałą nagrodę. Członkowie Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” prezentowali także swoje stroiki wielkanocne i wyroby rękodzielnicze, wykonane na cotygodniowych spotkaniach.

„Po raz szósty spotykamy się w Borowej by dać świadectwo naszego przywiązania do tradycji, do folkloru i żeby pokazać, że nasza tożsamość jest dla nas niezwykle ważna. Jest to wartość, o którą warto zabiegać. Już szósty raz ten projekt realizujemy bardzo skutecznie, ale sam pomysł nic by nie był wart, gdyby nie Państwa zaangażowanie: mieszkańców powiatu, stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich – mówił podczas otwarcia Jarmarku Andrzej Chrabąszcz, starosta powiatu mieleckiego. – Musicie mieć świadomość, że jesteśmy wszyscy tym pokoleniem, które albo przeniesie te wartości w przyszłość dla następnych pokoleń albo zostaniemy po prostu ocenieni jako pokolenie, które zaprzepaściło ważne rzeczy budujące całą naszą kulturę i tożsamość”.

Podczas Powiatowego Jarmarku Wielkanocnego w Borowej zagrała kapela Borowiacy. Można było też obejrzeć wystawę prac konkursowych na najładniejszy stroik wielkanocny wykonanych przez młodzież Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Borowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć