VI Mistrzostwa Pierogowe Powiatu Mieleckiego

Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” najlepsze!

27 października 2014 roku już po raz szósty stowarzyszenia i koła gospodyń zaprezentowały się na Mistrzostwach Pierogowych Powiatu Mieleckiego. W tej edycji oprócz konkursu na najlepsze pierogi, uczestnicy rywalizowali także w konkurencji lepienia pierogów na czas.

Inicjatorem a zarazem głównym organizatorem Mistrzostw jest Góreckie Stowarzyszenie Kobiet „Victoria”, wspierane przez Starostwo Powiatowe w Mielcu.

Do konkuru na najsmaczniejsze pierogi powiatu mieleckiego przystąpiło osiem stowarzyszeń z regionu mieleckiego. Wśród nich komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze potrawy.
I miejsce - Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” za pierogi z kapusty kiszonej z grzybami
II miejsce - Zofia Walska z Borków Nizińskich - pierogi z kaszą jęczmienną i mięsem na pikantnie
III miejsce - „Hubertus” - pierogi z mięsa bażanta i sarny

„Idea mistrzostwa w pierogach jest ciągle żywa i ciągle cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i to jest powód do dumy, że dzięki pierogom można zrobić fajną uroczystość, która daje tyle radości i emocji - mówił Andrzej Chrabąszcz, starosta powiatu mieleckiego.„Dzisiejsze mistrzostwa są wyjątkowe, bo rozszerzone o elementy zagrzewające publiczność. Kilka odważnych zespołów będzie uczestniczyć w konkurencji lepienia pierogów na czas.

Do pierwszej edycji konkursu lepienia pierogów na czas przystąpiło sześć stowarzyszeń. Konkurencja trwała pół godziny. Tutaj znowu zwycięstwo odniosło, działające dopiero od stycznia, Stowarzyszenie „Przecławski Krąg”.

Wyniki konkursu lepienia pierogów na czas:
I miejsce - Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” - 138 pierogów
II miejsce - Związek Aktywnych Kobiet w Glinach Wielkich - 103 pierogi
III miejsce - Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Goleszów - 102 pierogi

„Tej pięknej imprezie towarzyszy sporo pozytywnych emocji. Integrujemy się wokół pieroga. Myślę, że jeśli tylko się chce, to można nawet z takich prozaicznych rzeczy coś fajnego zrobić. Jednak oprócz pozytywnych emocji, chodzi o to, by promować przepisy na polskie dobre pierogi. Mistrzostwa Pierogowe są również inspiracją dla kobiet w tworzeniu nowych rodzajów pierogów i takie też zostały dzisiaj wystawione. Rozszerzamy więc tą naszą wiedzę o nowe pomysły, które rodzą się z tego konkursu - mówił Andrzej Chrabąszcz. To bardzo pozytywne, że różne gminy są tu reprezentowane, że chcą się pokazać i chcąc udowodnić, że tworzymy wspólnotę, która powinna integrować się przy takich imprezach jak Mistrzostwa Pierogowe.

W czasie trwania imprezy można było odwiedzać stoiska zaprezentowane przez stowarzyszenia działające na terenie powiatu mieleckiego, a także zobaczyć występy muzyczne oraz artystyczne przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Borowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć