Przecławska Majówka

W piątkowe popołudnie 1 maja 2015 roku odbyła się Przecławska Majówka. Przecławski Rynek zgromadził mieszkańców całej gminy, na których czekał szereg atrakcji. Majówkę poprowadziła Pani Elżbieta Augustyn Gruszka - Dyrektor Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie.

Całemu wydarzeniu towarzyszył Zespół Muzyczny „AVIVO”. Imprezę rozpoczął bieg z flagą, który został zaplanowany dla uczczenia kolejnej rocznicy wejścia Polski do UE i NATO. Następnie odbyły się występy zespołów tanecznych z gminnych instytucji kultury (MCK, SDK) połączone z Mini - maratonem ZUMBY prowadzonym przez Panią Elizę Rusin instruktora z SDK w Tuszymie.

Podczas majówki zaprezentowana została po raz pierwszy Młodzieżowa Rada Miejska w Przecławiu. Radni z rąk Burmistrza Przecławia Ryszarda Wolanina oraz Przewodniczącego Komisji ds. Młodzieżowej Rady Miejskiej Pawła Furmana otrzymali zaświadczenia o wyborze na radnych.

Dużą atrakcją dla najmłodszych uczestników imprezy był pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego przygotowany przez Zespół Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii sierż. Magdalenę Skulimowską i st. sierż. Marka Opielę, oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Przecławiu.

Dużym powodzeniem cieszyły się przejażdżki bryczką, które zapewniło Stowarzyszenie Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5 Pułku Strzelców Konnych.

Dla uczestników spotkania przygotowano liczne konkursy z nagrodami przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury w Przecławiu oraz SDK w Tuszymie, kiermasz książek przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przecławiu, oraz gry terenowe „Historia w przecławskich kapliczkach zapisana” i „Przecław wedle cnót rycerskich” przygotowane przez „Dwa Brzegi” Samorządową Spółkę z o.o. z Przecławia.

Wiele atrakcji przygotowali również pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Przecławiu, którzy na swoim stoisku rozdawali gminne gadżety, balony, smycze, wiatraczki, breloczki. Ponadto malowali na twarzach uczestników imprezy flagi Państw Unii Europejskiej, oraz prowadzili konkursy i zabawy.

Finałowym punktem imprezy było „Majowe gotowanie po przecławsku”. Szefem kuchni był Burmistrz Przecławia Ryszard Wolanin, który razem z Paniami ze Stowarzyszeniem „Przecławski Krąg”: Józefą Krzak, Krystyną Misiak, Zofią Markulis, Albiną Bogdan, Stanisławą Łazarz, Danutą Muniak przygotował przepyszny gulasz, którym częstowani byli wszyscy uczestnicy majówki. Pan Burmistrz otrzymał od Stowarzyszenia fartuch kuchenny z napisem „Burmistrz gotuje - wszystkim smakuje”. Panie ze Stowarzyszenia upiekły także i częstowały wszystkich uczestników tradycyjnymi wypiekami i ciastami. Mimo trochę nie sprzyjającej pogody była wyśmienita zabawa.