Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Przecław

W środę, 11 listopada 2015 roku, w ciepły i pogodny wieczór, jak co roku na Rynku w Przecławiu odbyły się obchody Święta Niepodległości. W nastrojowej scenerii mieszkańcy Gminy Przecław wraz z władzami gminy oraz zaproszonymi gośćmi obchodzili rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości.

Całą uroczystość przygotowały i poprowadziły: Samorządowy Dom Kultury w Tuszymie, Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 PSK w Dobryninie, Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Przecław, Wydział Promocji i Rozwoju Gminy Przecław oraz Młodzieżowa Rada Miejska w Przecławiu.

W przygotowaniu uroczystości wzięli udział również członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego z Mielca oraz młodzież Zespołu Szkół w Przecławiu. Obchody rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrował Proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przecławiu ksiądz Stanisław Kudlik.

Następnie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych wraz z uczestnikami uroczystości. Na czele przemarszu w bardzo efektowny sposób zaprezentowała się Kawaleria Konna z Dobrynina. Tradycyjnie, jak co roku złożono meldunek Burmistrzowi Przecławia Ryszardowi Wolaninowi oraz odczytano Apel Poległych.

Kolejnym elementem uroczystości było składanie wiązanek kwiatów pod obeliskiem przez delegacje władz samorządowych gminnych i powiatowych oraz władz krajowych, wszelkich instytucji, mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osoby prywatne.

Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” także złożyło kwiaty, a uczyniły to: Józefa Krzak, Zofia Markulis i Irena Wilk.

Obchody zakończył Niepodległościowy pokaz pirotechniczny.