Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

W sobotę, 3 września 2016 roku na przecławskim rynku odbyło się Narodowe Czytanie. Wydarzenie to przygotowało Miejskie Centrum Kultury w Przecławiu, Gminna Biblioteka Publiczna w Przecławiu oraz Szkolna Biblioteka Zespołu Szkół w Przecławiu.

Fragmenty powieści czytali nauczyciele miejscowych szkół i przedstawiciele stowarzyszeń z Przecławia. Ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” powieść czytała Maria Strzelczyk.

Do akcji Narodowego Czytania dołączyła młodzież Zespołu Szkół Przecław, która w strojach z epoki Cesarstwa rzymskiego odgrywała sceny z „Quo Vadis”.

Stroje do inscenizacji wypożyczono od Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego „Rędziny”, również niektóre rekwizyty zostały wypożyczone z kwiaciarni AGA, dzięki uprzejmości pani Agnieszki Łopaty.

Dla uczestników wydarzenia przygotowany został Quiz wiedzy o lekturze, którego nagrodą była powieść „Quo Vadis”. Najmłodsi otrzymali pamiątkowe zakładki do książek oraz pamiątkową pieczątkę Narodowego Czytania.

Warto dodać, że tegoroczna akcja Narodowe Czytanie odbyła się w około 1700 miejscowościach naszego kraju oraz poza jego granicami: między innymi w Nowej Zelandii, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Niemczech i we Włoszech.