Wyjazd do Odporyszowa, Zalipia i Zabawy

W sobotę, 16 kwietnia 2016 roku Józefa Krzak - Prezes Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” zorganizowała wyjazd turystyczno-pielgrzymkowy do: Odporyszowa - Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, Zalipia - malowanej wioski i do Zabawy - Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny.

Udział wzięły członkinie Stowarzyszenia „Przecławski Krąg”, panie z Podola, Łączek Brzeskich, Tuszymy i Kiełkowa.

W sanktuarium Odporyszów uczestniczki przywitał ks. Proboszcz, który niezwykle ciekawie opowiadał o historii objawień i o sanktuarium. Oprowadził także po Muzeum Jana Wnęka - niezwykle aktywnego rzeźbiarza, którego drugą pasją było latanie, co po raz pierwszy uczynił w 1866 roku i kilkakrotnie jeszcze latał w latach późniejszych z wieży kościelnej, dopóki nie uległ wypadkowi.

Kolejną miejscowość, którą odwiedziły uczestniczki wyjazdu to Zalipie - wioska Powiśla Dąbrowskiego, która słynie w całej Polsce z ozdabiania wiejskich izb, ścian domów i budynków gospodarczych, studni, kapliczek przydrożnych, uli, płotów i kościoła parafialnego kwiecistymi, wielobarwnymi malunkami kwiatów polnych i ogrodowych. Wygląda to przepięknie, jak w baśniowej krainie. A wszędzie, jadąc przez Zalipie widzi się stare wierzby i brzozy, które dodają uroku tej nietypowej wiosce.

W Muzeum Zagrodzie Felicji Curyłowej, nieżyjącej już utalentowanej malarki, która rozsławiła Zalipie na całą Polskę, uczestniczki wyjazdu brały udział w warsztatach malarskich pod okiem instruktorki. Uczyły się malować na lnianej tkaninie kwiaty, podobne do tych malowanych w Zalipiu. Niejedna pani dopiero na tych warsztatach odkryła, jakie posiada zdolności plastyczne. Odwiedziny w 100-letniej kuźni i opowieści gospodarza o roli kowala w dawnej wsi były równie ciekawe i wesołe.

Następnie uczestniczki wyjazdu przybyły do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, odwiedziły dom rodzinny bł. Karoliny w wiosce Wał Ruda, wzięły udział we Mszy św. i odbyły Drogę Krzyżową na szlaku męczeństwa oraz zapaliły znicz przed Pomnikiem „Przejście” - wybudowany jako znak pamięci o Tych, którzy odeszli w tragiczny sposób.

Jest to szczególne miejsce, które wzrusza każdego i pozostaje na długo w pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć