Przecław tonie w kwiatach

- to zadanie publiczne Gminy Przecław realizowane przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia, koordynatorem była Józefa Krzak - Prezes. Przebieg realizacji tego zadania publicznego wyglądał następująco:

  1. Na Przecławskim Rynku w sobotę 27 maja 2017 r. został zorganizowany kiermasz wymiany sadzonek, a w dniu 4 czerwca 2017 r. podobny kiermasz został zorganizowany na stadionie sportowym - wtedy to odbywał się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Zainteresowanie wymianą sadzonkami kwiatów i krzewów ozdobnych było duże, można było za darmo otrzymać sadzonkę lub wymienić się za inną. Wszyscy beneficjenci projektu włączyli się w organizację kiermaszy, podarowali też sadzonki.
  2. Dnia 1 czerwca 2017 r. odbył się zorganizowany wyjazd edukacyjny uczestników zadania do Ogrodu „Rozłogi” w Kolbuszowej. Oprócz zwiedzania niezwykle ciekawie urządzonego ogrodu, uczestnicy zadania wysłuchali opowieści właściciela Ogrodu „Rozłogi” o tym, jak zakładał ten ogród, jak dobierał rośliny ozdobne, kwiaty i krzewy, zwracając uwagę na glebę oraz sporo interesujących wiadomości o prowadzeniu małych ogródków przydomowych: rady i wskazówki jak taki ogród prowadzić, by cieszyć się kwiatami przez cały rok, o sposobach pielęgnacji.
    Miłą niespodzianką był poczęstunek skromnym, ciepłym daniem „przekładaniec z chlebem” - myśliwskim daniem, przepis z majątku Tyszkiewiczów z Weryni koło Kolbuszowej.
  3. Jako nagrodę za wkład pracy w upiększenie własnych ogródków przydomowych, ukwiecenie balkonów, tarasów wszyscy uczestnicy zadania otrzymali nowe sadzonki kwiatów, nawóz w płynie do zasilania kwiatów kwitnących lub drobne akcesoria ogrodnicze, według życzenia zainteresowanych.
  4. Systematycznie były wykonywane zdjęcia ukwieconych ogródków, balkonów czy tarasów. Zdjęcia były oglądane przez wszystkich uczestników, udzielane były rady przez wolontariusza - specjalistę ogrodnictwa.
  5. Jako podsumowanie zadania odbyło się spotkanie podsumowujące przy skromnym poczęstunku, zorganizowanym przez chętne panie - uczestniczki projektu. Była to wspaniała integracja wszystkich uczestników, na którym omawiano przebieg projektu, wspólne odwiedzanie się, by podziwiać ogrody lub ciekawe odmiany kwiatów na balkonach czy tarasach. Już padła propozycja, by w przyszłym roku kontynuować ten temat, może trochę w innej formie, ale takiej, by jak najwięcej mieszkańców Przecławia i Gminy Przecław zachęcić do zakładania bądź ukwiecania już istniejących ogródków, balkonów czy tarasów.
    Można stwierdzić, że projekt przyniósł oczekiwane rezultaty.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć