Zioła w kuchni i lecznictwie

- to zadanie publiczne Gminy Przecław realizowane przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” od 22 maja 2017 roku do 10 listopada 2017 roku. Koordynatorem była Prezes - Józefa Krzak.

Pierwszym działaniem tego zadania było zorganizowanie przez uczestników projektu Kiermaszu Ziołowego w dniu 2 lipca 2017 roku na Stadionie w Przecławiu. Wtedy to odbywały się Dni Przecławia, na które przyszło sporo Przecławian i mieszkańców Gminy Przecław. Na stoisku były prezentowane ziołowe napoje, ziołowe kanapki, miody, a dietetyczka udzielała porad oraz proponowała degustację ziołowych herbatek, nalewek leczniczych i innych, ziołowych medykamentów.

Następnie został zrealizowany wyjazd jednodniowy w dniu 8 lipca 2017 roku do Gospodarstwa Agroturystycznego „Ziołowa Odnowa”, gdzie zostały przeprowadzone warsztaty zielarskie, uczestnicy wysłuchali wykładu o właściwościach ziół i uprawie podstawowych ziół w warunkach domowych ogródków oraz zwiedzili ogród i plantację uprawy ziół.

Uczestnicy odwiedzili także Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie zwiedzili odnowioną synagogę żydowską wraz z bogatym zbiorem eksponatów muzealnych i wysłuchali niezwykle ciekawej i barwnej opowieści przewodniczki pani Karoliny o kulturze judaistycznej, zwyczajach i religii żydowskiej.

Natomiast w dniu 30 września 2017 roku odbyły się warsztaty z dietetyczką: wykład na temat wykorzystania ziół w leczeniu chorób nadciśnienia i sercowych. Dietetyczka zaprezentowała różne herbatki, preparaty i nalewki ziołowe wzmacniające odporność na jesienne przeziębienia oraz udzielała rad i wskazówek, jak samemu przygotować różne mikstury ziołowe wspomagające leczenie chorób krążeniowych i sercowych.

Zadanie to było bardzo pożyteczne i pouczające dla uczestników, którzy uczestniczyli bardzo aktywnie w realizacji zadania, mianowicie: ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia, Stowarzyszenia „Stara Wiśnia” z Wylowa i zaproszone mieszkanki Gminy Przecław.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć