Puszcza Sandomierska od kuchnii

W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej dnia 10 marca 2018 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Panią Justynę Niepokój - Gil, etnograf, kustosz MKL w Kolbuszowej i Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia.

W spotkaniu udział wzięły także członkinie stowarzyszeń z Kolbuszowej Górnej, Weryni i Klubu Seniora i Związku Nauczycielstwa Polskiego z Kolbuszowej, Stowarzyszenie „Kobiety z pomysłem” z Rzemienia.

Tematem tego bardzo miłego spotkania była promocja publikacji „Puszcza Sandomierska od kuchni. Między tradycją a współczesnością”, która powstała dzięki realizacji projektu Dziedzictwo kulinarne mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Uczestniczki spotkania w skansenie kolbuszowskim wysłuchały prezentacji Pani Justyny, obejrzały kilka krótkich filmów i wywiadów z badań w terenie, a przede wszystkim częstowały się kulinarnymi smakołykami przygotowanymi przez poszczególne stowarzyszenia.

Rozmawiano o dawnych sposobach przygotowywania potraw, wypieków, ciekawych zwyczajach związanych z gotowaniem lub pieczeniem chleba w gospodarstwach domowych.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze. Składamy serdeczne podziękowanie Pani Justynie Niepokój - Gil i Dyrektorowi Muzeum Kultury Ludowej, za możliwość spotkania się na terenie skansenu z paniami Stowarzyszeń z okolic Kolbuszowej, za wiedzę i za możliwość wymiany doświadczeń między organizacjami Gminy Kolbuszowa i Gminy Przecław, za nawiązanie bliskich kontaktów i znajomości.

Panie ze stowarzyszeń Gminy Przecław dziękują Burmistrzowi Przecławia - Panu Ryszardowi Wolaninowi za udostępnienie transportu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć