Tradycyjne potrawy wigilijne - warsztaty kulinarne

to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi” FUNDACJI ORLEN - „DAR SERCA”.

W grudniu 2019 r. odbyły się warsztaty kulinarne gotowania tradycyjnych potraw wigilijnych charakterystycznych dla Ziemi Przecławskiej dla gospodyń, nauczycieli i dla młodzieży licealnej. Łącznie w warsztatach wzięło udział 40 osób.

W czasie warsztatów gotowano: kiszony barszcz biały z grzybami i ziemniakami omaszczonymi smażoną cebulką, kaszę na sypko ze śliwkami suszonymi, barszcz czerwony z uszkami z grzybów, pierogi ruskie omaszczone masełkiem i kompot z suszonych owoców oraz pieczono tradycyjne ciasteczka piernikowe.

Wszystkim pracami w kuchni kierowała wykwalifikowana kucharka, pani Marzena Pietruszka. Udzielała wszelkich porad, przepisów i wskazówek dotyczących przygotowywania tradycyjnych, potraw wigilijnych charakterystycznych dla naszego regionu.

Wyrazy uznania dla dziewcząt i chłopców z Liceum Ogólnokształcącego z Przecławia, którzy z wielkim zainteresowaniem i ochotą pracowali przy lepieniu pierogów i rozmawiali o zwyczajach wigilijnych.

Wszyscy uczestnicy 3 warsztatów kulinarnych uczyli się przygotowywać i dekorować stół do spożycia wieczerzy wigilijnej, wykonywać świąteczne stroiki, a na koniec warsztatów śpiewali bardzo starą kolędę pt. „Piękna Nowina”, niedawno „odnalezioną” przez Józefę Krzak - Prezesa Stowarzyszenia i koordynatora w/w projektu.

Dziękujemy FUNDACJI ORLEN - DAR SERCA za przyznaną dotację, by zrealizować warsztaty kulinarne, które pozwoliły na przypomnienie i zachowanie naszej tradycji i zwyczajów wigilijnych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć