Rytwiany - Pustelnia Złotego Lasu

„Historia pokamedulskiego klasztoru w Rytwianach (obecnie powiat Staszów, województwo świętokrzyskie) rozpoczyna się 27 sierpnia 1617 roku, w dniu zatwierdzenia przez Kapitułę Kongregacji Góry Koronnej Kamedułów Pustelników, fundacji wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego…”

Ciąg dalszy niezwykle ciekawej historii tego uroczego miejsca można poczytać na stronie internetowej Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach: https://pustelnia.com.pl

Na jednodniowy pobyt w tym urokliwym miejscu wybrali się członkowie Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” w niedzielę, 27 października 2019 r. I już od pierwszego spojrzenia na klasztor położony wśród lasów, teraz wybarwionych kolorami jesieni, zachwycili się tą perełką architektury ukrytej z dala od zgiełku oraz ciszą, jaka panowała wokół.

Po uczestnictwie we Mszy św., uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzili cały kompleks klasztorny i zabudowania wokół: Centrum Terapeutyczne SPeS, zabytkowy kościół, Galerię Kamedulską, Bibliotekę, Ogrody klasztorne i Muzeum serialu filmowego „Czarne chmury”.

Dużo wrażeń, wiedzy historycznej, modlitewnego skupienia. Czas na posiłek w restauracji kamedulskiej, gdzie specjalnością jest „kociołek kamedulski” - bardzo pożywne i smaczne danie w specjalnie podanym naczyniu.

Jeszcze zakupy pamiątek, książek, czy w sklepiku zielarskim i czas wracać do domu.

Polecamy to cudowne, magiczne miejsce (niedaleko od Przecławia - około 60 km), pełne spokoju i ciszy, na jedno lub kilkudniowy pobyt, by odpocząć i zregenerować siły duchowe, oderwać się od trosk codzienności i szumu informacyjnego, spędzić chociaż jeden dzień bez pośpiechu, nacieszyć się ciszą.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć