W kręgu sztuki sakralnej. Skarby kościołów Ziemi Mieleckiej

Od 10 kwietnia 2019 r., kiedy to miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pt. „W kręgu sztuki sakralnej. Skarby kościołów ziemi mieleckiej” do dnia 21 września 2019 r. można było podziwiać „skarby” kościołów parafialnych powiatu mieleckiego. Bodźcem powstania ekspozycji była chęć ukazania cennego wyposażenia miejscowych świątyń, głównie parafialnych, często spoczywającego w zakrystiach, skarbczykach kościelnych czy na plebaniach.

Na wystawie znajdowały się m.in.: dokumenty i księgi kościelne, naczynia liturgiczne oraz relikwiarze, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne oraz witraż. Łącznie około 120 eksponatów. Najstarsze z nich pochodzą z wieku XVI: późnogotycka rzeźba Matki Bożej Bolesnej z kościółka pw. św. Bernardyna ze Sieny w Przecławiu oraz serce dzwonu z Książnic oraz Biblia z roku 1599, tłumaczona na język polski przez jezuitę Jakuba Wujka. Najwięcej było eksponatów z XIX wieku, najmłodsze z połowy XX w.

Wystawa została przygotowana dzięki ogromnej życzliwości księży proboszczów parafii w: Chorzelowie, Gawłuszowicach, Książnicach, Mielcu (Parafia pw. Ducha Świętego oraz Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty), Mielcu - Rzochowie, Padwi Narodowej, Trzcianie, Przecławiu oraz dyrektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Część prezentowanych przedmiotów pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego Muzeum Historii Regionalnej "Pałacyk Oborskich" w Mielcu.

Z parafii Przecław zostały wypożyczone na wystawę eksponaty: 2 rzeźby, krucyfiks, 2 obrazy, oraz relikwiarz ołtarzowy, które pochodzą z kościółka św. Bernardyna z Przecławia, ul. Krzywa 2. Po zakończeniu wystawy zostaną zwrócone do kościółka św. Bernardyna, by cieszyć Przecławian. Wymienione wyżej zbiory i te, które są jeszcze na wyposażeniu kościółka, a w szczególności obraz św. Bernardyna wymagają gruntownej renowacji i odnowienia, by odzyskały dawny blask. Jest to bardzo kosztowne.

Prosimy o wsparcie materialne Wszystkich Przecławian, Parafian i Ludzi Dobrej Woli, którzy rozumieją potrzebę troski o ten cenny zabytek sakralny oraz czują zobowiązanie dziękowania za opiekę św. Bernardyna ze Sieny nad Przecławiem, który to Święty ochrania Ziemię Przecławską od kataklizmów pogodowych, groźnych żywiołów, pożarów i innych nieszczęść.

Dobrowolne ofiary można wpłacać na specjalne konto:

Bank Spółdzielczy w Przecławiu, ul. Krótka 2

Nr 96 9184 0004 2001 0005 7017 0002 z dopiskiem „Kościółek”

Za każdy dar serca składamy szczere: Bóg zapłać!

Zarząd Stowarzyszenia „Przecławski Krąg”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć