Orszak Trzech Króli w Przecławiu

„Cuda, cuda ogłaszają” - pod takim hasłem odbył się Orszak Trzech Króli w Przecławiu - 6 stycznia 2020 roku. Mieszkańcy po nabożeństwie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przeszli na tutejszy Rynek, by wspólnie kolędować Dzieciątku Jezus przed szopką.

Trzy orszaki, czerwony z Zaborcza, zielony Podola i niebieski z Rzemienia na przecławski rynek przyszły z trzech stron. Na scenie kolędowanie prowadziły dzieci ze szkoły w Tuszymie, a także członkinie Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia z akompaniamentem akordeonu Tadeusza Świstro z Łączek Brzeskich.

W Przecławiu Orszak Trzech Króli po raz czwarty zorganizowała Fundacja „Dwa Brzegi” z Rzemienia. - „To jest zawsze to samo wydarzenie, ale za każdym razem jednak inne, bo nowe postaci, inne role, inni mieszkańcy wcielają się w poszczególne role” - informuje Monika Skowrońska-Ziomek, przewodnicząca Rady Gminy. „To jest bardzo fajne wydarzenie, jednoczy ludzi, pomaga wyciągnąć całe rodziny z domów. Tym bardziej, że jesteśmy gminą, w którym jest olbrzymi potencjał społeczny, więc chcemy go wydobywać” - dodaje.

Aktywizuje to mieszkańców gminy Przecław, bo jest w tym względzie rotacja. Przy czym to jest szczególnie wartościowe i piękne, że nikt nie odmawia” - mówi Adrianna Skowrońska, prezes Fundacji „Dwa Brzegi” z Rzemienia. Bardzo chętnie w przygotowaniach i w orszaku biorą udział członkowie lokalnych stowarzyszeń, młodzież szkolna i dzieci oraz dorośli, którzy bardzo licznie przybywają na wspólne kolędowanie na przecławskim Rynku.